קורס נידה

לימודי הלכות נידה

קורס נידה
הנידה, על פי ההלכה היהודית, היא פרק הזמן בו נחשבת האישה טמאה, כתוצאה מהדימום הנלווה למחזור החודשי. בזמן זה אין מותרת האישה לבעלה (נאסר עליהם לקיים יחסי אישות, ועבירה על איסור זה נחשבת לחמורה במיוחד), ובקהילות רבות אף אסור כל מגע בין הבעל לאישה בזמן אישה, ומכאן משמעות שמה של הנידה – מן השורש נ.ד.ד, המבטא התרחקות זמנית.

כדי לא לעבור, חלילה, על הלכות הנידה, נדרש להכירן לעומק, ועל כן מציעים מספר מכללות ומוסדות לימוד קורסים ללימוד הלכות הנידה. אם גם אתם מתעניינים בלימודי הלכות הנידה, הגעתם למקום הנכון – בואו לקרוא מידע נוסף על הלימודים בקורס נידה.  
ייעוץ לימודים חינם
מלא/י פרטיך ויועץ לימודים יחזור אליך בהקדם.
 מסכים לתנאי השימוש.

מידע כללי

על פי ההלכה היהודית, אישה בזמן קבלת הווסת נחשבת כנידה למשך שבעה ימים, עד לטבילתה המטהרת במקווה. בימים אלו נחשבת האישה טמאה.

ככתוב בספר ויקרא: "וְאִשָּׁה כִּי-תִהְיֶה זָבָה דָּם יִהְיֶה זֹבָהּ בִּבְשָׂרָהּ שִׁבְעַת יָמִים תִּהְיֶה בְנִדָּתָהּ וְכָל-הַנֹּגֵעַ בָּהּ יִטְמָא עַד-הָעָרֶב. וְכֹל אֲשֶׁר תִּשְׁכַּב עָלָיו בְּנִדָּתָהּ יִטְמָא וְכֹל אֲשֶׁר-תֵּשֵׁב עָלָיו יִטְמָא. וְכָל-הַנֹּגֵעַ בְּמִשְׁכָּבָהּ יְכַבֵּס בְּגָדָיו וְרָחַץ בַּמַּיִם וְטָמֵא עַד-הָעָרֶב. וְכָל-הַנֹּגֵעַ בְּכָל-כְּלִי אֲשֶׁר-תֵּשֵׁב עָלָיו יְכַבֵּס בְּגָדָיו וְרָחַץ בַּמַּיִם וְטָמֵא עַד-הָעָרֶב. וְאִם עַל-הַמִּשְׁכָּב הוּא אוֹ עַל-הַכְּלִי אֲשֶׁר-הִוא יֹשֶׁבֶת-עָלָיו בְּנָגְעוֹ-בוֹ יִטְמָא עַד-הָעָרֶב. וְאִם שָׁכֹב יִשְׁכַּב אִישׁ אֹתָהּ וּתְהִי נִדָּתָהּ עָלָיו וְטָמֵא שִׁבְעַת יָמִים וְכָל-הַמִּשְׁכָּב אֲשֶׁר-יִשְׁכַּב עָלָיו יִטְמָא".

כיוון שהאישה אסורה לבעלה בימים אלו, הלכות הנידה רלוונטיות לכל זוג יהודי, וראוי כי כל יהודי יכיר לפחות את הבסיס של דיני הנידה, כדי שלא יכשל, חלילה, באחד האיסורים. 

לימודי הלכות הנידה אף מהווים חלק מבחינות ההסמכה לתפקידי רבני שכונות, ועל כן רבים מבקשים ללמוד לעומק את הלכות הנידה. בואו לקרוא מידע נוסף אודות הלימודים בקורסים בתחום הלכות הנידה.

קהל יעד

הלימודים בקורס הלכות נידה מיועדים למי אשר מעוניינים להעמיק ידיעותיהם בתחום זה, כדי שלא יכשלו, חלילה, באיסור זה. כמאמר הרב מרדכי אליהו, בהקדמה לספרו 'דרכי טהרה'- "כי מצות לימוד הלכות נדה היא לפחות אחת לחודש על מנת שלא יכשל באיסורי כרת, וידע את האסור והמותר, ואת הדברים שצריכים לשאול בהם שאלת חכם".
כן מיועדים הלימודים לכל המעוניינים לקבל את ההסמכה היוקרתית של רב שכונה, שכן הלכות הנידה הן חלק אינטגרלי מבחינות ההסמכה לתפקיד.

אם אתם מתעניינים בלימודי נידה, אולי תגלו עניין גם בקורסים נוספים מתחומי היהדות וההלכה – קורס משגיחי כשרות, קורס חופה וקידושין, קורס סופרי סת"ם וכיו"ב.
 

תנאי קבלה

ללימודי הלכות נידה יתקבלו מועמדים שומרי תורה ומצוות, המקיימים אורח חיים דתי. בחלק מהמכללות בתחום אף קיימת דרישה להצגת המלצה עדכנית מרב המכיר את המועמד, ולעיתים נדרשים המועמדים לעמוד בפני ריאיון קבלה, הבודק את מידת התאמתם ללימודים.

משך לימודים

הלימודים בקורס נידה כוללים, בדרך כלל, בין 100 ל-200 שעות לימוד אקדמיות, ונמשכים בין חצי שנה לשנה.

כדאי לדעת כי חלק מהמכללות ומוסדות הלימוד המציעים קורס נידה מקיימים מסלולי לימוד בשעות אחר הצהריים והערב (בנוסף או במקום קורסי הבוקר) כך שגם לומדים ואנשים עובדים יכולים להשתלב בלימודים אלו, במועדים המתאימים להם ביותר.

נושאי לימודים

הלימודים בקורס נידה כוללים את הקניית כל הידע וההלכות בתחום ועל כן, בדרך כלל אין הבדל רב בנושאים הנלמדים בין המכללות והמוסדות השונים המציעים קורסים אלו.

לימודי הלכות נידה כוללים, בד"כ, את הנושאים הבאים: דין נידה, דם טמא ודם טהור, צבע הדם המטמא, דין זבה, נאמנת אישה להעיד על עצמה בטהרה, דיני בדיקת אישה לפני תשמיש ולאחריו, דין הרואה דם מחמת תשמיש, גוונים שונים בדם, יולדת ומפלת, איסור טבילה ביום, דברים האסורים בימי הנידה, הלכות חציצה וטבילה במקרים מיוחדים, הלכות בדיקת רופא, בעיות אישות, טיפולי פוריות חדשים לאור ההלכה, ועוד.

סיכום

לסיכום, אם ברצונכם להכיר את הלכות הנידה לעומקן – בין אם לצורך הכשרה לתפקיד רב שכונה ותפקידים רבניים אחרים, ובין אם לצורך מניעה של מעבר על איסורי הנידה – הלימודים בקורס הלכות נידה מיועדים עבורכם. לימודים אלו יקנו לכם ידע מעמיק בתחום ויכירו לכם את כל ההלכות הרלוונטיות.
אודות - תנאי שימוש - צור קשר - מפת אתר
שירות אישי חינם
קורס נידה
סגור חלון
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך עם כל התשובות?