קורס יידיש

ללמוד את המאמא לושען

קורס יידיש
היידיש, מעין שילוב בין עברית, גרמנית, ארמית ושפות סלאביות, הייתה השפה הנפוצה ביותר בקרב היהודים באירופה. התנועה הציונית, תחילת העלייה לארץ ישראל, ומלחמת השפות, הובילו לירידה בשימוש ביידיש, שכן היידיש על סממניה הגלותיים "הפריעה" לניסיונות התנועה הציונית ליצור "יהודי חדש". כך נדחקה היידיש לטובת העברית, לא לפני שהחדירה לעברית שלל מילים וביטויים.

בשנים האחרונות זוכה היידיש לפריחה מחודשת בקרב בני הדור הצעיר, המעוניינים להתחבר לשורשיהם ולהבין את עברם וקורסים ללימוד יידיש והתרבות היידית אינם נדירים כבעבר. אם גם אתם מעוניינים ללמוד שפה ייחודית זו, המלאה בהומור ובהיגדים מבדחים (ומרירים) - בואו גם אתם ללמוד בקורס מלא נשמה, שיעזור לכם להתחבר לשורשים ולמקורות – בואו ללמוד בקורס האידיש.
ייעוץ לימודים חינם
מלא/י פרטיך ויועץ לימודים יחזור אליך בהקדם.
 מסכים לתנאי השימוש.

קהל יעד

הלימודים בקורס יידיש מיועדים, כמובן, לחובבי שפות זרות ולכל המעוניינים בהעשרה אישית מרתקת ובהתחברות לשורשים, או לכל הזקוקים ללימודי השפה לצרכים שונים, כגון מחקרים אקדמיים בהיסטוריה, תרבות ותולדות עם ישראל, לצורך עבודה מול האוכלוסייה החרדית, או לכל מטרה אחרת.
 

תנאי קבלה

הקבלה לקורס אידיש ברמת המתחילים היא קלה ופשוטה למדיי, שכן אין המכללות ומוסדות הלימוד מציבים כל תנאי קבלה לקורסים אלו. הקבלה לקורסים ברמה מתקדמת יותר דורשת היכרות קודמת עם השפה, ולעיתים אף נערכים מבחני מיון טרם תחילת הלימודים בקורסים המתקדמים, בכדי לשבץ את התלמידים לכיתות לימוד בעלות רמה אחידה.

משך לימודים

משך הלימודים בקורס יידיש משתנה תלוי בעומקו והיקפו של הקורס, ולעיתים גם בקצב ההתקדמות של התלמידים בכיתה.

בדרך כלל נמשכים לימודי היידיש בין חודשיים לחצי שנה, אולם קיימים גם קורסים מקיפים, מעמיקים וארוכים יותר, כמו גם קורסים ממוקדים וקצרצרים, הכוללים מפגשים ספורים בלבד.

כדאי שתדעו כי רבים ממוסדות הלימוד והמכללות המציעים קורס אידיש, מקיימים מגוון נרחב של מסלולי לימוד נוחים – בשעות הבוקר, בשעות אחר הצהריים והערב, בימי שישי בבוקר, ואפילו קורסים בהתאמה אישית ללוח הזמנים של הנרשמים, כך שגם אנשים עובדים, סטודנטים ואנשים עסוקים אחרים יכולים להשתלב בקלות בלימודים מרתקים אלו.

קורסים לרמות שונות

כאמור, הקורסים ללימוד אידיש נלמדים במספר רמות:

קורס יידיש מתחילים (קורס אידיש בסיסי) – המיועד לחסרי היכרות עם השפה, ומקנה כלים בסיסיים לשימוש בה.

קורסים ברמת בינוניים ומתקדמים – המיועדים למי שיודעים מעט (או הרבה) אידיש ומעוניינים ללטש את יכולת הביטוי בשפה, ולהגיע לרמה גבוהה במיוחד בה.

כמו כן, קיימים קורסים ייחודיים המשלבים את לימודי השפה לצד לימודי ההיסטוריה והתרבות היידית, וכן מתקיימים קורסים מיוחדים ללימוד יידיש לילדים ובני נוער.

תעודה

בוגרי קורס אידיש, העומדים בהצלחה בכל דרישות הלימודים, זכאים לקבל תעודת גמר, המעידה על סיום לימודיהם המוצלח בקורס, מטעם המוסד בו השלימו את לימודיהם.

סיכום

לסיכום, לימודי יידיש הם לימודים מרתקים וחווייתיים, אשר יפתחו בפניכם את השער לתרבות עשירה במיוחד, אשר על אף חשיבותה ומרכזיותה בהיסטוריה היהודית, הולכת ונעלמת בשנים האחרונות.

אולם, לצד הידחקותה של שפה זו מהנוף המקומי, היא עודנה חיה ובועטת בחברה החרדית, והיא אף זוכה לעדנה מחודשת בקרב "משוגעים לדבר", ובקרב הדור הצעיר, שאמנם מעודו לא ידע אידיש, אך ברצונו להתחבר לשורשיו ולהכיר מקרוב את התרבות המפוארת של קהילות האידיש. אז בואו גם אתם ללמוד בקורס יידיש – לימודים מלאי נשמה יהודית.
אודות - תנאי שימוש - צור קשר - מפת אתר
שירות אישי חינם
קורס יידיש
סגור חלון
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך עם כל התשובות?