קורס מוזיאולוגיה ואוצרות

לימודים לחובבי אמנות

קורס מוזיאולוגיה ואוצרות
האוצר הוא איש המקצוע האחראי על תכנון, ארגון, הקמת וניהול תערוכות במוסדות אמנות ותרבות שונים – מוזיאונים, גלריות, מרכזי ירידים וכיו"ב. תפקידו של האוצר כולל, בין היתר, את ארגון היצירות המוצגות בתערוכה על פי נרטיב מסוים, אשר יהפוך את חוויית הביקור בתערוכה לשלמה ומעשירה יותר, מאשר הסתכלות ב"סתם" יצירות הפזורות ללא קו מקשר ביניהן.

אוצר איכותי נדרש לא רק ליצירתיות, אלא גם להבנה נרחבת ומעמיקה בתחומי התרבות והאמנות השונים, כמו גם לשלל מיומנויות וכלים ייחודיים המשמשים אותו בעבודתו, ועל כן, אם ברצונכם להשתלב בעבודה בתחום מרתק זה, יהיה עליכם, ראשית, להירשם לקורס אוצרות, אשר יקנה לכם את מיטב הידע והכלים בתחום. בואו לקרוא מידע נוסף אודות קורס הכשרת אוצרים.
ייעוץ לימודים חינם
מלא/י פרטיך ויועץ לימודים יחזור אליך בהקדם.
 מסכים לתנאי השימוש.

מידע כללי

מוזיאונים ותערוכות אומנות הינם משכנם הזמני או הקבוע של יצירות אומנות עתיקות כחדשות. לסדר הצגתם של יצירות האומנות וחפצי האומנות, כמו גם למיקומם בחלל התערוכה ישנה השלכה רבה על משמעותם, כפי שנתפסת בעיני אורחי התערוכות, והצגה נכונה, כזו בה יש קו מקשר היוצר סיפור או נרטיב בין המוצגים השונים, הופכת את חוויית הביקור בתערוכה למעשירה במיוחד ותורמת להנאת הקהל.

האוצר (אשר שמו נגזר מהמילה אוצר – Treasure- שכן הוא היה אחראי על אוצרות בית המלוכה) , הינו איש המקצוע האחראי על איסוף חפצי האומנות והצגתם בתערוכה או במוזיאון, ולמעשה האוצר הוא מעין אומן, אשר מעצב את החלל סביבו כראות עיניו וכטוב טעמו, ומהווה את החוליה המקשרת בין האומן היוצר לבין צופה התערוכה.

בעמוד זה תוכלו למצוא מידע רב ושלל פרטים אודות אפשרויות הלימוד השונות בקורסים להכשרת אוצרים.

קהל יעד

הלימודים בקורס מוזיאולוגיה ואוצרות מיודעים לחובבי אומנות, עיצוב ויצירה, המעוניינים להשתלב בעבודה בתחום (במוזיאונים, גלריות וכיו"ב), או המעוניינים בהעשרה אישית מרתקת בתחום זה.

הלימודים בקורס מתאימים במיוחד למורים ומדריכים לאמנות, לאספני ושוחרי אמנות, למעצבי פנים, למדריכי טיולים, לעובדים ומנהלים במוזיאונים, גלריות, תערוכות ואוספים ציבוריים ופרטיים, ולאנשי מקצוע אחרים אשר עיסוקם קרוב לעולם האמנות ועיצוב התערוכות.

תנאי קבלה

בעוד חלק מהקורסים ללימודי אוצרות אינם מציבים תנאי קבלה רבים, והקהל הרחב מוזמן לבוא וללמוד בהם, קורסים אחרים מקבלים לשורותיהם רק בעלי תואר ראשון (או סטודנטים הנמצאים לקראת סיום התואר). כמו כן, לעיתים נדרשים המועמדים לרקע, היכרות או ניסיון מעשי בעבודה בעולם האמנות, העיצוב או היצירה.

דרישות קבלה נפוצות נוספות ללימודי האוצרות כוללות ידיעת אנגלית ועברית ברמה גבוהה, ועמידה בפני וועדת קבלה, או ריאיון קבלה, הבודקים את מידת התאמת המועמד ללימודי התחום ולעיסוק בו.  

משך לימודים

לימודי מוזיאולוגיה ואוצרות הם לימודים מקיפים ומעמיקים, ועל כן – אין הם קצרים כלל וכלל. בדרך כלל נמשכים לימודי התחום כשנתיים, והם כוללים בין 250 ל – 350 שעות לימוד אקדמיות.

אם אתם מעוניינים להשתלב בלימודי אוצרות, אך חוששים כי עקב סדר יומכם העמוס, המלא בלימודים ו/ או עבודה לא תוכלו למצוא לכך זמן – יש לנו חדשות שתשמחו לשמוע! חלק ניכר מהמכללות מציעות מסלולי לימוד נוחים במיוחד, הכוללים מפגש אחד בלבד בשבוע, בשעות הערב ואחר הצהריים, כך שניתן להשתלב בלימודי האוצרות ללא צורך לפספס ימי עבודה או לימודים.

נושאי לימוד

לימודי אוצרות ומוזיאולוגיה כוללים מגוון עשיר במיוחד של נושאי לימוד עיוניים ותיאורטיים מרתקים, כמו גם שלל התנסויות חווייתיות – תכנון, עיצוב והקמה של תערוכות, סיורים לימודיים ומקצועיים מרתקים, מפגשים עם יוצרים ואוצרים, ביצועו של פרויקט גמר ועוד (לא כל הקורסים בתחום מקיימים את כל הפעילויות המוזכרות).

בד"כ כוללים לימודי אוצרות את התכנים הבאים: מבוא למוזיאולוגיה, מבוא לאוצרות, היסטוריה של האוצרות, מבוא לעיצוב, הפקה והצגה של תערוכה, בחירת רעיון וקונספט לתערוכה, ניהול אוספים, ניהול רישום, הפרוגרמה של המוזיאון, מוזיאונים ואתרי הנצחה, ניהול מוזיאונים, רסטורציה, אוצרות צילום, אדריכלות התערוכה ועיצוב החלל, תאורה וסאונד, הצבה בחלל ועיצוב התערוכה, שיווק ופרסום התערוכה, גיוס מקורות מימון, עיצוב קטלוגים והזמנות, התערוכה ככלי ביקורתי, חינוך במוזיאון, תיירות ומוזיאונים, תפקיד הטקסט, ועוד.

תעודה

בוגרי קורס אוצרות, אשר יעמדו בהצלחה בכל דרישות הלימודים, יהיו זכאים לתעודת גמר מטעם המוסד בו השלימו את לימודיהם. כמו כן, בחלק מהמכללות מקבלים הבוגרים תעודה המוכרת על ידי המחלקה למוזיאונים במשרד החינוך, התרבות והספורט.

אפשרויות תעסוקה

בסיום הלימודים יכולים הבוגרים להשתלב במגוון משרות ותפקידים – תפקידי הדרכה וחינוך במוזיאונים ומסגרות חינוכיות פורמליות ובלתי פורמליות, תפקידי תיעוד ואיסוף, תפקידי ניהול, פרסום ויחסי ציבור של תערוכות, וכמובן – תפקידי אוצרות.

סיכום

לסיכום, אם עולם האמנות, התרבות, היצירה והעיצוב בוער בכם, ואם אתם מעוניינים בהכשרה מעמיקה ואיכותית שתיתן לכם את כל הידע, הכלים והמיומנויות לניהול ואוצרות תערוכות – קורס מוזיאולוגיה ואוצרות מיועד עבורכם. בואו ליהנות מלימודים מרתקים ומאתגרים, ולהוביל את עולם האמנות העכשווי – בואו ללמוד בקורס ייחודי ומעשיר בתחומי האוצרות.
איפה אפשר ללמוד קורס מוזיאולוגיה ואוצרות?
אודות - תנאי שימוש - צור קשר - מפת אתר
שירות אישי חינם
קורס מוזיאולוגיה ואוצרות
סגור חלון
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך עם כל התשובות?