קורס טיפוס הרים

לכבוש פסגות חדשות

קורס טיפוס הרים
טיפוס הרים, הידוע גם כאלפיניזם, הוא ענף ספורט אתגרי הזוכה באחרונה לפופולאריות הולכת וגוברת גם בישראל. טיפוס ההרים, על ההנאה המרובה המתלווה אליו – ההתרגשות שבהתגברות על עצמך וגילוי מקומות חדשים, החיבור לטבע הפראי, אוויר הפסגות המרענן והצלול כיין (לפחות עד הגובה בו הוא מתחיל להיות דליל), הוא גם פעילות מסוכנת למדיי.

אתגרים וסכנות רבות אורבים למטפסים – החל במזג האוויר ההפכפך והקיצוני, דרך הנקיקים הצרים והמסוכנים, וכלה במפולות שלגים וסכנות רבות נוספות, ועל כן דרוש כי מטפס ההרים החובב (ועל אחת כמה וכמה – המקצועי) יהיה מצויד בכל הידע, הכלים והמיומנויות הדרושים כדי לעבור חווית הטיפוס בשלום. כדי להכשיר מטפסי הרים מוצלחים, מציעות מספר מכללות קורסים ייחודיים וחווייתיים במיוחד, המקנים לבוגריהם את כל הכישורים הדרושים. בואו לקרוא מידע נוסף על קורס טיפוס הרים.
ייעוץ לימודים חינם
מלא/י פרטיך ויועץ לימודים יחזור אליך בהקדם.
 מסכים לתנאי השימוש.

מידע כללי

פסגות ההרים הגבוהים עוררו את סקרנותו של האדם משחר ההיסטוריה, ובני תרבויות עתיקות רבות האמינו כי הפסגות המושלגות הן מקום משכנם של האלים (כהר האולימפוס, לדוגמא), ועל כן אין זה מפליא כי כבר בשנת 121 לספירה אנו מוצאים את התיעוד הראשון של טיפוס הרים – עת הקיסר הרומי אדריאנוס כבש את פסגתו של הר אתנה (3350 מטר!).

מאז, לא חדל האדם לנסות ולכבוש פסגות גבוהות יותר ויותר, עד שבשנת 1953 נכבשה גם פסגת האוורסט – ההר הגבוה ביותר בעולם.

בימינו, זוכה טיפוס ההרים לפופולאריות רבה, ועל כן מספר מכללות ומוסדות לימוד התחילו להציע קורסים להכשרת מטפסי הרים. בעמוד זה תמצאו מידע רב אודות לימודים מרגשים אלו.

קהל יעד

קורס טיפוס הרים מיועד לחובבי הספורט האתגרי ופעילויות האקסטרים, המעוניינים להתנסות בחוויה ייחודית זו. כן מיועד הקורס למטפסי קירות ולמטפסי הרים מנוסים, המעוניינים לקבל שלל כלים ולרכוש מיומנויות חדשות בתחום.

אם אתם מתעניינים בקורס טיפוס הרים, אולי תגלו עניין גם בקורס סנפלינג, קורס דאייה, קורס צלילה וקורסים נוספים מתחומי הספורט האתגרי.
  

תנאי קבלה

המועמדים לקורס טיפוס הרים נדרשים להיות בני 14 ומעלה ובעלי בריאות תקינה וכשירות לעסוק בפעילות גופנית. כיוון שטיפוס ההרים אינו קל כלל וכלל, על המועמדים להיות בכושר גופני סביר, לכל הפחות.

בעוד חלק מהמכללות וממוסדות הלימוד אינם דורשים מהמועמדים להיות בעלי ניסיון בטיפוס או פעילות אתגרית, חלק ממוסדות הלימוד מקבלים רק מועמדים בעלי ניסיון או תעודה המעידה על סיום לימודיהם בקורסים רלוונטיים – כקורס גלישת מצוקים, לדוגמא.

קורסים מתקדמים בתחום, כמו גם קורס מדריכי טיפוס הרים, מיועדים, כמובן, רק לבעלי ניסיון בטיפוס.

משך לימודים

משך הלימודים בקורס טיפוס הרים משתנה בהתאם למטרת ההכשרה לה זוכים בוגרי הקורס. קורסים בסיסיים בתחום נמשכים, לעיתים קרובות, בין יומיים לארבעה ימים (שימו לב – הכוונה לימים רצופים, הכוללים לינה בשטח), וקורסים מתקדמים, כמו גם קורסים לטיפוס הרים בחו"ל וקורס מדריכי טיפוס הרים, נמשכים, בדרך כלל, בין שבוע לשלושה שבועות.
 

נושאי לימודים

הלימודים בקורס טיפוס הרים כוללים חלק תיאורטי ועיוני מקיף, לצד התנסות מעשית בטיפוס.

בדרך כלל כוללים לימודי טיפוס הרים את התכנים הבאים היכרות עם ציוד הטיפוס, בניית תחנת טיפוס, בניית עמדת גלישה, טכניקות טיפוס, קשרים, גלישה, קיפול חבלים, פתרון תקלות על חבל, אבטחה, עגינות טבעיות, תחנות טופ רופ, בלימה עם גרזן, ועוד מגוון נושאי לימוד.

חלק מהמכללות כוללות גם לימודי עזרה ראשונה, כחלק מהליך ההכשרה של מטפסי ההרים. 

תעודה

בוגרי קורס טיפוס הרים זכאים לקבל תעודת גמר מטעם המוסד המלמד. כיוון שמדובר בקורס חוויתי בעיקרו, לא תמיד מחולקת תעודה לבוגרי הקורס.

בוגרי קורס הכשרת מדריכי טיפוס הרים זכאים לקבל תעודת "מדריך טיפוס". חשוב לברר האם התעודה הניתנת בסיום קורס המדריכים מוכרת על ידי ההתאחדות הבינלאומית לטיפוס הרים וצוקים (UIAA), המאפשרת להשתלב בעבודה בתחום בארץ וברחבי העולם – בכל מדינה החברה בהתאחדות זו (כמעט כל מדינה בה קיימים מטפסים חברה בהתאחדות).

סיכום

לסיכום, אם אתם חובבי פעילויות אתגריות וספורט אקסטרים, אם אתם חובבי טיולים וטבע, ואם אתם רוצים להגיע הכי גבוה שאפשר – הלימודים בקורס טיפוס הרים מיועדים עבורכם.

לימודים אלו יקנו לכם את מיטב הידע, הכלים והמיומנויות הדרושים למטפס המקצועי, היכול לכבוש כמעט כל פסגה בה הוא חושק (בהתאמה לרמת הלימודים, כמובן – אם עברתם קורס טיפוס בסיסי, לא תוכלו למחרת לטפס על פסגת האוורסט).

אז בואו ללמוד בקורס מטפסי הרים – ותגיעו לגבהים חדשים!
איפה אפשר ללמוד קורס טיפוס הרים?
אודות - תנאי שימוש - צור קשר - מפת אתר
שירות אישי חינם
קורס טיפוס הרים
סגור חלון
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך עם כל התשובות?