קורס מידע וספרנות

כי ידע זה כוח

קורס מידע וספרנות
מידענות וספרנות הם תחומי עיסוק המיועדים "לעשות סדר בבלגן", שכן הספרנים והמידענים (כמו גם הארכיונאים) הם אלו הדואגים לארגון וסידור המידע, ולאיתורו (המידענים אחראים גם לניתוח ועיבוד המידע). אמנם תפקידי המידען ותפקידי הספרן אינם זהים, אך קיימים מאפיינים משותפים רבים לעבודת השניים, ופעמים רבות ניתן ללמוד בקורסים המכשירים את בוגריהם בהסמכה כפולה, המאפשרת להם לעבוד הן בתפקידי ספרנות והן בתפקידי מידענות.

אם גם אתם מעוניינים להשתלב בלימודים אלו, אך ראשית אתם מעוניינים במידע נוסף אודות התחום ואפשרויות הלימודים בו, הגעתם למקום הנכון – בעמוד זה תוכלו למצוא מידע רב אודות הלימודים בקורס מידענות וספרנות.
ייעוץ לימודים חינם
מלא/י פרטיך ויועץ לימודים יחזור אליך בהקדם.
 מסכים לתנאי השימוש.

מידע כללי

הספרנות והמידענות אינם תחומי עיסוק חדשים כלל וכלל, וכבר בימי קדם היו ממונים פקידים מיוחדים, אשר שימשו, למעשה, כספרנים, והיו אחראים על הארכיונים והספריות. אולם, ברור כי עבודת הספרנים הקדומים אינה דומה כלל לעבודתם של הספרנים והמידענים בימינו אנו, אשר כמו תחומים רבים אחרים, השתנתה מקצה לקצה עם פרוץ האינטרנט לחיינו.

כיום אנו "מופצצים" במידע מכל עבר, וכמויות הידע והמידע הולכות ומתרבות מידי שעה. רשת האינטרנט מאחסנת כמויות אדירות של מידע, ונדרשת מומחיות רבה על מנת לדעת לאתר את המידע הנחוץ לנו, לסדרו, לארגנו ולעבדו בצורה ההולמת את מטרותינו.

המידען הוא איש המקצוע האחראי על איתור המידע הרצוי, סינונו, ארגונו, עיבודו והצגתו, ועל כן תפקידו מעט יותר מורכב מתפקיד הספרן, האחראי על ארגון הספרייה, ועוסק גם הוא באיתור מידע נחוץ, אך אינו עוסק בעיבוד המידע והצגתו.

ריבוי המידע הקיים כיום, והסינון המועט שהוא עובר, הופכים את כישורי המידען והספרן לנדרשים יותר מאי פעם, ועל כן קיים ביקוש רב בשוק העבודה למידענים וספרנים מקצועיים ואיכותיים שיוכלו להוביל את התחום.

בכדיי להשתלב בעבודה מרתקת זו, הדורשת מיומנויות רבה, היכרות עם מגוון כלים ייחודיים וידע רב ומעמיק בתחום, נדרש, קודם כל, להשתלב בלימודים אשר יכשירו אתכם לעבודות אלו.

לימודים מקיפים ומעמיקים אלו, הנמשכים כשנתיים לכל הפחות, ידאגו להכשיר אתכם בידע ובכלים העדכניים יותר בתחום, ויפתחו בפניכם את האפשרות להשתלב בשלל העבודות המרתקות בתחומי המידענות והספרנות. אז בואו ליהנות מלימודים מרתקים וייחודיים – בואו ללמוד בקורס מידע וספרנות.

קהל יעד

הלימודים בקורס מידע וספרנות מיועדים למי אשר מעוניינים להיות "מומחי מידע" ולהשתלב בעבודה כספרנים ומידענים בספריות, מרכזי מידע וארכיונים שונים בארץ ובעולם. הלימודים מתאימים גם לחוקרים בתחומים שונים, המעוניינים להעמיק היכרותם עם תחום המידענות.

תנאי קבלה

תעודת בגרות מלאה, מעבר של הבחינה הפסיכומטרית וידיעת אנגלית ועברית ברמה גבוהה הם תנאי קדם לקבלה כמעט בכל המכללות ומסלולי הלימוד ללימודי ספרנות ומידע, ותואר ראשון (או השלמה של קורסים בסיסיים בנושא) מהווים תנאי קבלה נפוץ בתחום.

היכרות עם תוכנות האופיס ויכולת שימוש במחשב וברשת האינטרנט מהווים תנאי קבלה נוסף, ומכללות רבות אף מקיימות ראיונות אישיים, הבודקים את מידת התאמת המועמד ללימודים ולעיסוק בתחום. כמו כן, חלק מהמכללות והמוסדות מקיימים מבחני ידע ייעודיים לנרשמים.  

משך לימודים

משך לימודי ספרנות ומידענות בהתאם לעומק ההכשרה וההסמכה הניתנת לבוגרים. ככלל, כדאי לדעת כי מדובר בלימודים מקיפים ומעמיקים במיוחד, ועל כן אין הם קצרים כלל וכלל. בדרך כלל נמשכים הלימודים בין שנתיים לשלוש שנים.

בדרך כלל כוללים נערכים הלימודים במתכונת של ימי לימוד מרוכזים – פעם או פעמיים בשבוע (בחלק מהמכללות הבחירה היא בידי התלמידים), כך שגם אנשים עובדים וסטודנטים יכולים להשתלב בלימודים, ללא צורך לעזוב את מקום עבודתם או לפרוש מלימודיהם.

נושאי לימוד

הלימודים בקורס מידענות וספרנות כוללים מגוון עשיר במיוחד של נושאי לימוד מרתקים, ובד"כ נהנים התלמידים מלימודים של הנושאים הבאים: מבוא לעולמות המידע והספרנות, שיטות מיון, טכנולוגיות מידע, פיתוח אוספים, אוספים מיוחדים, יסודות המפתוח, משאבי מידע, משאבי מידע דיגיטליים, הספרנות בעידן האינטרנט, טיפול בחומרים ארכיוניים, תצלומים ומדיה דיגיטלית, שירותי מידע ממוקדי לקוח, ועוד מגוון עשיר של נושאי לימוד מרתקים.

אם אתם מתעניינים בקורס זה, אולי תגלו עניין גם בלימודי התואר הראשון במידענות, בקורס אוצרות או בקורס ארכיונאות.

תעודה

התעודה הניתנת בסיום הלימודים תלויה בתכנית הספציפית אותה תבחרו ללמוד. בדרך כלל זכאים הבוגרים, אשר עמדו בהצלחה בכל דרישות הלימודים, לקבל תעודת "ספרן מורשה" או "ספרן מוסמך" (הסמכה גבוהה מעט יותר), או תעודות מידען ומידען מורשה.

אפשרויות תעסוקה

בסיום קורס מידע וספרנות יכולים הבוגרים להשתלב בתפקידי ספרנות, מידענות וארכיונאות בספריות ציבוריות, אקדמיות, בית ספריות וכו', כמו גם במרכזי מידע שונים וארכיונים ממשלתיים, ציבוריים ופרטיים כאחד.

סיכום

לסיכום, אם אתם אנשים מאורגנים ומסודרים, אוהבי ידע וחוכמה, חובבי ספרות וספריות, המעוניינים לקבל הכשרה איכותית שתהפוך אתכם ל"מומחי מידע" מקצועיים – לימודי ספרנות ומידענות מיועדים עבורכם.

לימודים מרתקים אלו יכשירו אתכם במיטב הידע והמיומנויות, ובכלים העדכניים ביותר הדרושים לספרן המקצועי, כך שתוכלו להשתלב במגוון של משרות מרתקות. אז בואו ליהנות מלימודים ייחודיים ומאתגרים, מלאי עניין וידע – בואו ללמוד בקורס ספרנות ומידע.
איפה אפשר ללמוד קורס מידע וספרנות?
אודות - תנאי שימוש - צור קשר - מפת אתר
שירות אישי חינם
קורס מידע וספרנות
סגור חלון
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך עם כל התשובות?