קורס ארכיונאות

לימודים מרתקים במיוחד

קורס ארכיונאות
ארכיון (ארכיב) הוא מקום בו נשמרים מסמכים מסוגים שונים (ספרים, סרטים, תמונות, הקלטות, וחומרים אחרים), לרב בעותקיהם המקוריים. על אף הדמיון הרב בין השניים, הארכיון והספרייה הם שני מוסדות שונים, שכן הארכיון כולל, בדרך כלל, מסמכים נדירים יותר, ופעמים רבות אין הוא נגיש במיוחד לציבור הרחב, וכן, לעיתים, אין הוא משאיל את החומרים הקיימים בו לקוראים.

ניהול הארכיון דורש התמקצעות רבה, שכן אחריות כבדה מוטלת על עובדי הארכיון ומנהליו, ולעיתים הם אף מחליטים איזה חומר יישמר בארכיון ואיזה חומר יבוער ממנו. אם גם אתם מעוניינים להשתלב בעבודה מרתקת זו, הצעד הראשון שיהיה עליכם לעשות, הוא להירשם לקורס ארכיונאות, המקנה את מיטב הידע, הכלים והמיומנויות בתחום. בואו לקרוא מידע נוסף אודות לימודי תחום ייחודי ומרתק זה.
ייעוץ לימודים חינם
מלא/י פרטיך ויועץ לימודים יחזור אליך בהקדם.
 מסכים לתנאי השימוש.

מידע כללי

ארכיון, אשר שמו מגיע מהשורש היווני ארכיה – סדר, שלטון (כמו במילה אנרכיה), הינו אוסף מסמכים (או המקום בו נשמרים המסמכים) השומר ומתעד חומר בעל ערך. חשיבות סידור החומרים בארכיון היא רבה, שכן ארכיון מסודר מאפשר להשתמש במידע האגור בו ביעילות ונוחות, ואילו ארכיון לא מסודר, אינו ממלא, למעשה, את תפקידו ומטרתו.

כיום, עם התקדמות הטכנולוגיה והשתלטות רשת האינטרנט על תחומים רבים בחיינו, השתנתה גם עבודתו של הארכיונאי, והיא נעזרת רבות בטכנולוגיה החדישה והמתקדמת ביותר, אולם, שיטות המיון המסורתיות עדיין לא אבדו מהרלוונטיות שלהן, והארכיונאים המקצועיים נדרשים, אם כן, להיות בקיאים הן בשיטות החדישות ביותר, הן באלו המסורתיות.

בעמוד זה תוכלו למצוא מידע רב אודות אפשרויות הלימודים בתחום מרתק זה, שיכשירו גם אתכם במיטב הידע, הכלים והמיומנויות הדרושים לעובדי הארכיון ומנהליו.

קהל יעד

הלימודים בקורס ארכיונאות מיועדים לאנשים סקרנים, מאורגנים ומסודרים, חובבי ידע ומידע, המעוניינים להשתלב בעבודות מרתקות בארכיונים ובגנזכים השונים ברחבי המדינה – במוסדות ציבוריים, אקדמיים ופרטיים. הלימודים מתאימים במיוחד לספרנים ומידענים.

אם אתם מתעניינים בלימודי ארכיונאות, ייתכן כי תמצאו עניין גם בלימודי קורס אוצרות.

תנאי קבלה

תנאי הקבלה ללימודי ארכיונאות משתנים בהתאם לעומק הלימודים והיקפם, ובהתאם להכשרה וההסמכה הניתנות לבוגרי הלימודים.

בדרך כלל נדרשים המועמדים ללימודים להיות בני 18 ומעלה, בעלי תעודת בגרות מלאה (לעתים קרובות אף נדרשים המועמדים להיות בוגרי תואר ראשון - או סטודנטים הנמצאים לקראת סיום לימודיהם לתואר - או בוגרי לימודי תעודה על תיכוניים).

בחלק גדול מהמכללות בתחום אף נערכים ראיונות אישיים, טרם הקבלה ללימודים, במטרה לבדוק את מידת התאמת המועמד ללימודי התחום ולעיסוק בו.

לעיתים קרובות נדרשים המועמדים להיות בעלי שליטה ברמה גבוהה בעברית ואנגלית (ידיעת שפות זרות נוספות יכולה להוות יתרון), כמו גם בעלי יכולת עבודה בסיסית עם מחשב וגלישה ברשת האינטרנט.

משך לימודים

הלימודים בקורס ארכיונאות הם לימודים מקיפים ומעמיקים במיוחד, ועל כן אין הם קצרים כלל וכלל: בדרך כלל כוללים הלימודים בין 400 ל-600 שעות לימוד אקדמיות והם נמשכים בין שנתיים לשלוש שנים, בהתאם למתכונת בה הם נערכים – כמות המפגשים בשבוע (בדרך כלל כוללים הלימודים יום או יומיים לימודים בשבוע), ואורכו של כל מפגש.

אם אתם מתעניינים בלימודי ארכיונאות אך חוששים כי סדר יומכם העמוס בעבודה או לימודים יקשה עליכם להשתלב בלימודים מרתקים אלו, יש לנו חדשות משמחות עבורכם – חלק מהמכללות בתחום מציעות מסלולי נוחים במיוחד, בהם קיימת גמישות מרבית בקביעת מערכת השעות, במטרה להקל על אנשים עובדים וסטודנטים להשתלב בלימודים.  

נושאי לימוד

קורס ניהול ארכיונים כולל מגוון נרחב במיוחד של נושאי לימוד עיוניים ותיאורטיים מרתקים, לצד הקניית שלל כלים מעשיים והתנסויות חווייתיות – לרבות ימי סיור מרחיבי דעת והתנסות מעשית (סטאז') בעבודה בארכיון, כך שכבר במהלך הלימודים זוכים התלמידים להתנסות בעבודה המעשית הצפויה להם בסיומם.

לעיתים קורסות כוללים לימודי ארכיונאות את הנושאים הבאים: מבוא לארכיונאות, ניהול רשומות מידע, תיאוריות ארגוניות, שיטות רישום מסורתיות וחדישות, כלים לאפיון מיון וארגון, שימור ומיגון החומר הארכיוני, חיפוש חומר בארכיון, טיפול בחומרים ארכיונים שונים, חוק הארכיונים, תיעוד היסטוריה שבעל פה, היבטים תרבותיים והיסטוריים, אתיקה, בניית אוספים מיוחדים, טיפול בתמונות, מפות וחומר אורקולי, מוזואולוגיה, ועוד שלל נושאי לימוד מרתקים.  

תעודה

בסיום הלימודים יזכו הסטודנטים אשר עמדו בהצלחה בכל דרישות הקורס לתעודת "ארכיונאי מורשה" או "ארכיונאי מוסמך" (בהתאם לקורס אותו למדו) מטעם מוסד הלימודים הרלוונטי, ומטעם איגוד הארכיונאים בישראל.

חשוב לברר טרם ההרשמה לקורס האם התעודה המוענקת בסיומו היא מטעם איגוד הארכיונאים, שכן הכרה זו מהווה יתרון גדול עת ההשתלבות בעבודות בתחום.

אפשרויות תעסוקה

בוגרי קורס ארכיונאות יכולים להשתלב במגוון משרות (לרבות משרות ניהול) בארכיונים והגנזכים השונים – בבתי ספר, מכללות ואוניברסיטאות, בגנזך המדינה, בארגונים תרבותיים ובארגונים פרטיים, במוסדות מחקר, ועוד.

סיכום

לסיכום, אם אתם מאמינים כי ידע זה כוח, ואם שמירה על ידע, תיעודו, סידורו וארגונו של ידע מתחומים שונים מעניינת אתכם – לימודי ארכיונאות מיועדים בדיוק עבורכם.

לימודים מרתקים אלו יקנו לכם את מיטב הידע, הכלים והמיומנויות בתחום זה, ויכשירו אתכם בשיטות מסורתיות, כמו גם בשיטות חדישות ועדכניות, לניהולו וארגונו של הידע והפריטים בארכיון. אז בואו ליהנות מלימודים שאוצרים ידע רב – בואו ללמוד בקורס ארכיונאות.
איפה אפשר ללמוד קורס ארכיונאות?
אודות - תנאי שימוש - צור קשר - מפת אתר
שירות אישי חינם
קורס ארכיונאות
סגור חלון
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך עם כל התשובות?